^Į viršų
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Pedagogams linkėjo jausti malonumą darbe

2017 09 Konferencija 1Tradiciškai prieš naujus mokslo metus rajono pedagogai rinkosi į jiems skirtą konferenciją, kurioje buvo pristatytos laukiančios naujovės, apžvelgti praėjusių metų rezultatai. Mokytojai taip pat turėjo galimybę pasiklausyti kolegų parengtų pranešimų.

 


Gausūs sveikinimai


Į rajono Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus bei Švietimo pagalbos tarnybos specialistų organizuotą konferenciją „Nuo švietimo visiems – prie švietimo kiekvienam“ sugužėjo pilnutėlė Vilkaviškio kultūros centro salė pedagogų.


Susirinkusius ugdymo įstaigų vadovus, šimtus esamų ir buvusių mokytojų sveikino rajono meras Algirdas Neiberka, dekanas prelatas Vytautas Gustaitis, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė bei Vilkaviškio viešosios bibliotekos vadovė Vilija Gilienė. Visi jie linkėjo, kad tiek pedagogai, tiek vaikai mokykloje jaustųsi laukiami, norėtų ten eiti, o mokytojai sulauktų pagalbos bei deramos pagarbos iš ugdytinių ir jų tėvų.


Itin jaukiai Mokslo ir žinių dienos motyvais papuoštoje kultūros centro salėje mokytojams savo kūrybos dainas dovanojo Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos pedagogės Ritos Štrimaitienės buvusi ugdytinė Rugilė Kačkauskaitė bei Pilviškių „Santakos“ gimnazijos muzikuojančių moksleivių grupė, vadovaujama Aušros Urmanavičienės.


Laukia daug iššūkių


Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė pristatė apklausos, per kurią buvo siekiama išsiaiškinti, kas yra gera mokykla, rezultatus. Savo mintis apklausoje išsakė mokytojai, mokiniai bei šių tėvai, Savivaldybės vadovai ir specialistai. Dažniausiai respondentai teigė, kad sėkmingai dirbančioje mokykloje privalo egzistuoti darnūs santykiai, vyrauti tarpusavio supratimas, įsiklausymas, turi dirbti tarpusavyje bendradarbiaujantys pedagogai. Buvo minima ir saugi bei graži ugdymo įstaigos aplinka, jauki atmosfera. Kaip vieną iš sėkmingos mokyklos bruožų respondentai įvardijo buvusių mokinių grįžimą pas savo mokytojus.


A. Finagėjevienė pabrėžė, jog visa tai, tik galbūt kitais žodžiais, yra rašoma ir geros mokyklos koncepcijoje. Vedėja taip pat pristatė šiais mokslo metais laukiančias naujoves, apžvelgė stipriąsias bei silpnąsias rajono švietimo puses. Anot jos, svarbu, kad visos bendruomenės, siekdamos savo tikslų, dirbtų susitelkusios.


Renginio vedėja – „Aušros“ gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Rasa Kvirevičienė tvirtino, jog šiais metais pedagogų laukia itin daug iššūkių, tačiau taip būna kasmet ir mokytojai su jais visuomet susidoroja.


Pamiršta tikrąsias funkcijas


Susirinkusiųjų dėmesį prikaustė Švietimo ir mokslo ministerijos Strateginių programų skyriaus vedėjo pavaduotojos Ritos Dukynaitės pranešimas. Pasak viešnios, dabartiniais laikais švietimas tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje vis dažniau atsiduria ekonomikos centre.
„Sakoma, kad kokia visuomenė, toks ir švietimas. Bet tai – pasiteisinimas. Mes taip tarsi pripažįstame, jog nieko negalime pakeisti. Švietimas dabar yra tarsi tarnaitė, kuri tarnauja ekonomikai. Dažnai girdime kaltinimų, kad švietimas neparuošia specialistų darbo rinkai, bet juk švietimo misija ir nėra tokia. Pagrindinė užduotis – rengti vis labiau išsilavinusius žmones. Tiesa, turime pripažinti, jog švietimas yra prekė, tačiau kartu – ir kultūra“, – kalbėjo R. Dukynaitė.


Ji tvirtino, kad švietimą parduodamu produktu paverčia įvairūs mokyklų reitingai, kurie neretai klaidina žmones. Dažnai ugdymo įstaigos, susikoncentruodamos į viešųjų ryšių kampanijas, užmiršta tikrąsias savo funkcijas. Pranešėja taip pat apgailestavo, jog kasmet ne tik mūsų šalyje, bet ir visame pasaulyje mažėja švietimui skiriamų lėšų.


Rajono situacija


Švietimo ir mokslo ministerijos atstovė taip pat apžvelgė Vilkaviškio rajono situaciją bendrame šalies kontekste. R. Dukynaitė pasidžiaugė itin gerais mūsų rajono muzikantų pasiekimais, gyrė čia dirbančius šios srities pedagogus.


Viešnia išreiškė susirūpinimą, kad mūsų rajono kaimo mokyklose dėl mažėjančio vaikų skaičiaus gana didelė pradinių klasių mokinių dalis mokosi jungtinėse klasėse, o aukštos kvalifikacijos švietimo įstaigų vadovų ir mokytojų dalis yra mažesnė nei šalies vidurkis. Ministerijos atstovė taip pat apgailestavo, jog rajone sparčiai mažėja jaunų mokytojų. Nors rajono pradinukų standartizuotų testų rezultatai yra geri, tačiau pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo rezultatai daugelyje mūsų mokyklų – žemesni nei kitur šalyje.


Valstybinių brandos egzaminų rezultatai rajone – taip pat nedžiuginantys. Pasak R. Dukynaitės, tik istorijos, geografijos ir informacinių technologijų egzaminų rezultatai yra aukštesni už šalies vidurkius. Ypač didelį susirūpinimą viešniai kėlė matematikos ir užsienio kalbų egzaminų kuklesni pasiekimai. Ministerijos atstovė taip pat tvirtino matanti tendenciją, kad Vilkaviškio rajone aukštesniais mokymosi rezultatais išsiskiria merginos bei mokiniai, besimokantys miesto mokyklose.


Susirinkusiems pedagogams pranešimus skaitė ir keletas jų kolegų iš mūsų rajono ugdymo įstaigų. Vilkaviškio vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ vyresnioji logopedė Jolita Leonavičienė ragino tikėti visais vaikais. Anot jos, mažiesiems svarbu turėti vidinės motyvacijos, tuomet jie gali „nuversti kalnus“.


Apie skaitymo svarbą kalbėjusi Bartninkų Jono Basanavičiaus mokyklos-daugiafunkcio centro pradinio ugdymo mokytoja metodininkė Loreta Kelnerienė tvirtino, kad skaitymas turėtų būti svarbus ne tik lietuvių kalbos ir literatūros bei pradinių klasių pedagogams, bet ir kitiems specialistams. Anot mokytojos, skaitytojo ugdymas – tai visų pedagogų bendras tikslas. L. Kelnerienės teigimu, jei sugebama vaikui parinkti tinkamą skaitymo strategiją, jis mielai knygų skaitymą rinksis ir laisvalaikiu.


Išskirtinis buvo Pilviškių „Santakos“ gimnazijos direktorės Danutės Valiūnienės bei jos pavaduotojo ugdymui Donato Zdanavičiaus pranešimas apie informacinių technologijų naudojimą pamokose. Anot jų, pedagogai pamokose neturėtų naudoti informacinių technologijų per prievartą, o tik tada, jeigu jiems patiems yra smagu su jomis dirbti. Pilviškiečiai susirinkusiuosius privertė išsitraukti savo mobiliuosius telefonus, prisijungti prie interneto ir dalyvauti smagioje viktorinoje, kurios nugalėtojų laukė prizai. Visų užduočių rezultatai buvo tiesiogiai transliuojami scenoje stovėjusiame projektoriaus ekrane.


Konferenciją užbaigė Vilkaviškio muzikos mokyklos direktoriaus Artūro Pečkaičio raginimas pastebėti gabius vaikus, nukreipti juos į būrelius, skatinti ir ugdyti jaunimo kūrybiškumą. Jei to nepadaro jų tėvai, direktorius skatino tą padaryti mokytojus.

 

2017 09 Konferencija 2

 

Andrius Grygelaitis, Vilkaviškio krašto laikraščio „Santaka“ korespondentas

Copyright © 2024. Vilkaviškio švietimo pagalbos tarnyba Visos teisės saugomos.