Gyventi šeimoje - didelė vertybė

gyventi seimoje - didele vertybePrieš 14 metų prasidėjusi TV3 televizijos organizuota „Išsipildymo akcija“, kuri skirta paremti mažuosius, labiausiai šilumos ir meilės laukiančius, tėvelių paliktus vaikus, palietė Nijolės Zelenkienės širdį, kuri gyvena Pilviškių miestelyje.

Ši akcija paskatino moterį galvoti apie globą, pasidalinti savo gyvenimu ir atverti savo namų duris mergaitei, kurią laikė ant savo rankų, kai jai buvo 6 mėnesiai. Kaip teigė Nijolė: „Jos akys liko mano akyse“. Mergaitę pasiėmė globoti iš Kybartų vaikų globos namų, kai jai buvo 1 metai ir 4 mėnesiai. Nijolės nuomone, vaiko globa šeimoje suteikia galimybę vaikui netekusiam savo biologinės šeimos, patirti meilę, turėti artimą bendravimą, augti ir ugdytis kitoje šeimoje. Visa tai labai svarbu, nes padeda vaikui suvokti vertybes, elgesio normas ir jas taikyti kasdieniniame gyvenime.

Globa reikalauja kitokio požiūrio, žinių ir įgūdžių. Globos atveju svarbiausia vaiką priimti tokį, koks jis yra, o problemų ir iššūkių būna su kiekvienu vaiku - taip teigia Nijolė. Moteris dalijasi, kad globojant mergaitę didžiausias džiaugsmas yra, kai ji tave apsikabina, rodo meilę. Tada supranti, kad palieki teigiamus pėdsakus jos gyvenime. „Visus vaikus myliu labiausiai ir vienodai, jaučiu atsakomybę tiek už savą, tiek už svetimą vaiką“ – sako moteris. Ji turi dar savo tris biologinius vaikus - dvi dukras ir sūnų. Tarp jauniausios dukros ir globojamos mergaitės yra 6 metų skirtumas, o sūnus vidurinis vaikas tarp sesių. Nors biologiniai vaikai vyresni, globotinę priima ir myli kaip savo seserį. Mergaitė - labai aktyvi, lanko muzikos mokyklą. Nijolė šį mergaitės siekį priima rimtai ir palaiko. Pasakodama savo istoriją, moteris prisimena, kad turi išsaugojus rūbelius, su kuriais pasiėmė mergaitę iš globos namų, taip pat krikšto rūbelius bei pirmuosius sąsiuvinius. Kiekvienam iš mūsų svarbu turėti praeities prisiminimus, jie formuoja mūsų teigiamą savęs vertinimą. Tai lyg galimybė startuoti gyvenime sėkmingai ir nepalūžti susidūrus su kliūtimis ir įvairiais išbandymais.

Globos pradžioje Nijolei teko susidurti su išankstinėmis bendruomenės nuostatomis, nes mergaitės nepriėmė tokios kokia yra, tačiau moteris nenuleido rankų. Nijolė pasakojo įvairias gyvenimo istorijas, kuriose atsispindėjo, kaip ji gilinasi į iškylančias problemas, stengiasi jas spręsti. Dažniausiai stengdavosi išspręsti savo problemas šeimos rate, kartais tekdavo kreiptis ir pagalbos. Sudėtingose gyvenimo situacijose Nijolė sako, kad padeda tikėjimas, jog galima išspręsti visas problemas. Pabrėžia ir savišvietos svarbą. Dažnai kyla įvairių klausimų, į kuriuos negalime sau atsakyti. Knygos mums atveria skirtingų istorijų, išmoko kitaip pažvelgti į pasaulį, padeda tapti išmintingesniems, stipresniems. Skaitydami giliau pažvelgiame patys į save ir kitus. Nepaisant kylančių sunkumų, Nijolės gyvenime dominuoja pozityvumas ir džiaugsmas. Moteris - atkakli, tvirtai prisiėmusi visą atsakomybę, stengiasi užtikrinti emociškai saugią aplinką, atliepia visus mergaitės poreikius, puoselėja ir ugdo aplink save naują, vaiko globos šeimoje kultūrą.

Šeimos aplinka ir yra ta aplinka, kurioje iš kartos į kartą perduodamos žmogiškosios vertybės, kultūrinis tapatumas ir žinios. Tad norime pasidžiaugti, kad Nijolė tapo žmogumi, į kurį mergaitė gali atsiremti, suteikia jai šeimą, saugumo jausmą ir stiprybę.

Medis ir auga aukštyn į saulę. Jei nebūtų saulės, į ką jis stiebtųsi? Taip ir vaikams reikalingi pavyzdžiai, iš kurių galima mokytis ir semtis patirties.

Vilkaviškio r. švietimo pagalbos tarnybos
atestuota socialinė darbuotoja
Sandra Pautienytė